Home » Nowelizacje » Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. » Zmiana VAT w mechanizmie odwrotnego obciążenia – odwrotne obciążenie vat 2013 towary

Zmiana VAT w mechanizmie odwrotnego obciążenia – odwrotne obciążenie vat 2013 towary

Znajdź nas na Fecebooku

Znajdź nas na Google Plus

 Odwrotne obciążenie vat 2013 towary od 1 kwietnia 2013 r.

Odwrotne obciążenie vat 2013 towary – podatnicy zarejestrowani dla potrzeb podatku od towarów i usług, nieposiadający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju nie będą już mogli wystawiać faktur bez podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że powstanie obowiązku podatkowego po stronie dostawcy uzależnione jest od zarejestrowania dokonującego dostawy zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy VAT. Dotychczasowa analiza dokonywanych przez tego rodzaju podmioty czynności towarowych nie wskazuje, aby był to segment podatny na nadużycia podatkowe bardziej niż w przypadku czynności dokonywanych przez podmioty krajowe. We wskazanym zakresie wprowadza się zatem odejście od stosowania zasady odwróconego obciążenia i rozliczania tych transakcji na zasadach ogólnych.

Oznacza to, że w przypadku sprzedaży towaru przez zarejestrowanego podatnika, nieposiadającego na terytorium RP miejsca siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności należy spodziewać się faktury zawierającej stawkę i kwotę podatku.

Zobacz też leksykon odwrotnego obciążenia vat